Ковель в часи окупації

Ковель в часи окупації

Близько трьохсот фотографій про часи окупації міста Ковеля в 1941 -1944 роках можна оглянути в Ковельському історичному музеї, де розгорнуто фотовиставку «Ковельщина у вогні». Вона створена за копіями матеріалів німецьких архівів. Ряд світлин можна назвати унікальними, адже вони перебували в архівах Німеччини і лише з часом стали доступними широкому загалу. Тому чимало матеріалів ковельчани мають змогу побачити вперше.
Захопивши Ковель та обороняючи його від наступів радянської армії, німці фіксували на фотоплівку свої навіть найменші перемоги. Тут є трофейний кулемет «Максим» на службі в СС, військовополонені на примусових роботах на залізниці, загиблі солдати радянської армії, підбиті радянські зенітки і танки, солдати на руїнах міста, підрозділи Вермахту на вступі у Ковель в квітні 1944 року. Є фото ковельських будинків, які ще й досі збереглися в місті, зокрема військова частина по вул. Ватутіна. Є кілька фотографій, на яких зафіксовані німецькі солдати на підступах до Ковеля, бронепоїзди, танки та інші бойові машини, «Пантери» на вивантаженні із залізничних платформ. Є схема боїв за Ковель.
Переважають фото із зображенням усміхнених гітлерівських офіцерів. Командувачі, генерал – лейтенанти німецької армії. Зокрема, генерал військ СС, командувач п’ятої танкової дивізії Герберт Отто Гілле. Він командував обороною Ковеля, зміг організувати сильний опір радянським військам. Був нагороджений діамантами до Лицарського залізного хреста. Такі нагороди в часи війни отримали лише 27 німецьких офіцерів. Відзнака Гітлера була свідченням того, що Ковель був досить важливим містом для подальших наступальних дій фашистської Німеччини.
Починаючи з зими 1943 – 1944 років гарнізон Ковеля перебував в стані облоги. Німецькі війська завзято утримували Ковель, вміло використовуючи рельєф місцевості, інфраструктуру, мережу доріг, річку, особливо обороняли залізницю. Вуличні бої в місті були запеклими і велися за кожну вулицю, за кожен будинок. 127 днів і ночей тривала битва за Ковель. У звільненому в липні радянськими військами місті майже всі будівлі були заміновані. Кількамісячна битва практично знищила Ковель. Газета «Радянська Волинь» 12 липня 1944 року писала: «Німці умертвили місто, вони розрушили вокзал з його під’їзними шляхами, підірвали три мости, понівечили міський парк – улюблене місце відпочинку ковельчан. Жителів у Ковелі немає».
Оглянути фотовиставку в Ковельському історичному музеї та більше дізнатися про історію окупованого міста можна буде до 30 листопада.  

Читайте також:

01 листопада 2011
Ковель VS Covid
Станом на 21.01.2022 
Захворіли за добу: 85
Одужали за добу: 32
Кількість хворих  в стац. МТМО: 28
Фотогалерея
Служба зайнятості
Посилання на сайти