У Ковелі створено 23 ОСББ

У Ковелі створено 23 ОСББ

Протягом останніх років в Україні все частіше можна почути про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) як альтернативу сучасній системі житлово-комунального господарства. У пересічних мешканців виникає багато питань щодо сутності та можливостей таких об’єднань. Що таке ОСББ? Для чого його створювати? Які можливості воно надає?
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) - це юридична особа, неприбуткова організація, створена власниками квартир та приміщень будинку для поліпшення процесів використання свого майна та управління ним. Статус юридичної особи дозволяє ОСББ мати печатку та власний банківський рахунок, укладати цивільно-правові договори.
Засновником та членом ОСББ може стати будь-який власник (співвласник) житлового або нежитлового приміщення в багатоквартирному будинку. Тобто, власник квартири (або її частини), власник жилого або нежилого приміщення (або його частини), власник будинку. Членами ОСББ не можуть бути: користувачі неприватизованих квартир (приміщень), орендарі квартир та нежитлових приміщень, особи, котрі не оформили право власності на належні їм квартири та приміщення.
Основне призначення ОСББ - це покращення стану утримання житлових будинків та прибудинкової території; сприяння членам об’єднання в одержанні якісних комунальних послуг; раціональне використання платежів мешканців; управління спільною власністю.
Створення ОСББ надає мешканцям будинку ряд переваг та можливостей, які не мають жителі будинків, що перебувають у підпорядкуванні ЖЕКів.
Отож, завдяки ОСББ мешканці будинку можуть самостійно виконувати такі дії:
1. складати кошторис утримання своєї квартири;
2. визначати розмір внесків на утримання будинку;
3. формувати штатний розклад та персональний склад працівників, які обслуговують будинок, і встановлювати їм заробітну плату (управитель, сантехнік, двірник, електрик, бухгалтер, консьєрж, тощо);
4. вибирати найкращого виконавця житлово-експлуатаційних послуг (вивіз сміття, обслуговування ліфту, дезинфекція, ремонтні роботи тощо);
визначати черговість проведення поточного ремонту і контролювати його якість тощо;
5. отримати прибудинкову територію у приватну власність і самостійно приймати рішення щодо її використання;
6. вимагати від постачальників комунальних послуг результативного виконання умов угод.
Окрім цих переваг, ОСББ мають ще ряд додаткових можливостей, що визначені законодавством.
По-перше, ОСІБ, як юридична особа, може отримувати кредит на проведення ремонтів, установку лічильників, облаштування прибудинкової території тощо.
По-друге, приватизація нежитлових приміщень будинку може здійснюватися лише за погодженням з правлінням ОСББ, причому першочергове право на викуп таких приміщень має саме ОСББ. Це дозволить отримати у власність допоміжні приміщення багатоквартирного будинку (підвали, горища, тощо) та убезпечити себе від їх захоплення сторонніми особами та комерційними структурами. Після прийому будинку на свій баланс ОСББ може здавати в оренду допоміжні приміщення та направляти ці кошти на поліпшення технічного стану житла.
ОСББ зберігає право на державну дотацію на утримання будинку. Окрім цього, колишній власник будинку зобов’язаний взяти участь у першому капітальному ремонті після прийому будинку на баланс ОСББ.
Важливо знати, що новостворене ОСББ не повинно відповідати за борги мешканців будинку, які залишились у них перед комунальним ЖЕКом. Також, ОСББ має податкові пільги - за законом воно не платить податок на прибуток із тієї своєї діяльності, яка спрямована на утримання свого житла.
В рамках українського законодавства ОСББ має достатньо широкий простір для вибору шляхів господарювання. Так, воно може передати свій будинок на баланс та обслуговування будь-якій приватній чи відомчій житлово-експлуатаційній установі або ж залишити його в комунальному ЖЕКу, може укласти з ЖЕКом договори лише на деякі послуги, може самостійно проводити повне обслуговування житла, укладати прямі договори з комунальними підприємствами.. Як виняток, ОСББ, очікуючи більш сприятливих умов, може взагалі не здійснювати ніякої господарської діяльності, а використовувати свій юридичний статус для захисту житлових прав мешканців будинку. Отож, на сьогодні, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків є альтернативою формою управління житловим будинком, що має ряд переваг для його мешканців.

Отже, основні етапи створення ОСББ:

1. Порядок створення Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку регулюється нормами Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866-ІІІ від 29.11.2001р.
- Для створення ОСББ необхідно створити ініціативну групу не менше, ніж з 3-х осіб – власників житла.
- Ініціативна група проводить роз’яснювально-агітаційну роботу серед мешканців будинку, щодо переваг створення ОСББ.
- Одночасно складається список власників квартир будинку.
- Ініціативна група здійснює розробку проекту статуту ОСББ на підставі типового статуту ОСББ, який затверджено Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 27.08.2003р. №141) та ознайомлює мешканців будинку з статутом, якій підлягає затвердженню мешканцями будинку.
2. Ініціативна група письмово (під розписку) повідомляє всіх власників житла, про проведення установчих зборів
Ініціативна група проводить установчі збори ОСББ, де вирішується основне питання – затвердження статуту. Збори вважатимуться легітимними, якщо на них присутні не менше 50% власників квартир будинку. Якщо немає кворуму – визначається інша дата проведення зборів.
Рішення приймається шляхом поіменного голосування – кожен власник житла має один голос. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували не менше 2/3 присутніх.
3. Реєстрація ОСББ проводиться у відповідних державних органах (відповідно до порядку реєстрації, затвердженою постановою КМУ від 11.10.2002 №1521 „Про реалізацію ЗУ «Про ОСББ»).
4. При прийнятті будинку на баланс ОСББ, необхідно:
- скласти акт прийому-передачі будинку від попереднього балансоутримувача на баланс ОСББ;
- ОСББ укладає договори з мешканцями про надання житлово-комунальних послуг;
- ОСББ укладає договори з виробниками житлово-комунальних послуг.
За детальною інформацією щодо створення ОСББ просимо звертатись у відділ комунального господарства виконавчого комітету Ковельської міської ради (каб. 111).  

Читайте також:

06 грудня 2011
Фотогалерея
Програма про наше місто
Посилання на сайти