Соціальна реабілітація неповносправних

Соціальна реабілітація неповносправних

Одним із пріоритетів в роботі влади міста Ковеля є створення сприятливих умов для навчання, реабілітації та безперешкодного доступу до інфраструктури осіб з обмеженими фізичними можливостями. Важливим досягненням у цьому напрямі є системність і комплексність у наданні соціальних та реабілітаційних послуг. У Ковелі налічується понад 350 дітей-інвалідів з різними вадами фізичного та розумового розвитку до 18 років. Впродовж багатьох років існувала проблема інтеграції дітей з особливими потребами у середовище звичайної загальноосвітньої школи, адже освіта є важливим елементом соціального забезпечення неповносправних осіб. Згідно індивідуальних програм реабілітації найбільше таких дітей потребує медичної, психолого-педагогічної, фізичної та фізкультурно-спортивної реабілітації. 
У Ковелі налічується понад 4 тисячі інвалідів загального захворювання різних груп. Ряд структурних підрозділів виконавчого комітету надають послуги різного характеру даній категорії населення міста Ковеля. Зокрема, Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг). Соціальне обслуговування здійснюється відділенням соціальної допомоги вдома, де соціальні робітники, відповідно до укладених договорів про надання соціальних послуг, з врахуванням рухомої активності ОНГ, яка зазначається у медичній карті, надають різні види соціальних послуг: приготування їжі, годування, придбання та доставка товарів, медикаментів; виклик лікаря, надання допомоги в проведенні медичних оглядів та госпіталізації, супровід у поліклініку; допомога у прибиранні приміщення, пранні білизни та прасуванні, дотриманні особистої гігієни, виконанні різних видів дрібних ремонтних робіт; оформлення документів на отримання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг; допомога в обробітку присадибних ділянок та інші.
Досвід роботи з інвалідами роками напрацьовували громадські організації. Дозвіллям та розвитком творчих здібностей інвалідів міста впродовж десяти років займається громадська організація «Реабілітаційний центр», на підтримку якої з міського бюджету щороку виділяються кошти в сумі 10 тисяч гривень. Центр, керівником якого є Наталія Славікова, об’єднує 65 родин, в яких є інваліди. Вихованці Центру є переможцями та дипломантами багатьох акцій та конкурсів, спартакіади інвалідів. У приміщенні «Реабілітаційного центру» обладнано зал спортивної реабілітації. Успішно діє проект «Творче коло», в рамках якого працюють гуртки бісероплетіння, вишивки, малювання, в яких вихованці отримують певні знання та оволодівають навичками самостійної та колективної роботи. А танцювальний колектив «Відкриті серця», в якому танцюють інваліди-візочники, неодноразово виступав на сценах м. Ковеля та м. Луцька. Організація має комп’ютери, за якими вихованці здобувають навички комп’ютерної грамотності. Кожна дитина зайнята улюбленою справою, може реалізувати себе. Неодноразово вироби неповносправних майстрів були представлені на міжнародних виставках.
Досить успішно у Ковелі працює громадська організація «Спарта», яку очолює Заслужений тренер України Валерій Дружинович. Ця організація спортивного спрямування діє з 1999 року. В ній займається понад 80 спортсменів. 26 з них – інваліди. Валерій Дружинович виховав чимало майстрів спорту та чемпіонів України. Серед них: Юлія Батенкова-Бауман – дев’ятиразова призерка Параолімпійських ігор в Турині (Італія, 2006р.) та Ванкувері (Канада, 2010р.), чемпіонка світу з біатлону та лижного спорту, призерка етапів Кубків світу. Інна Свиридюк – дворазова переможниця Всесвітніх ігор спортсменів з наслідками ДЦП, майстер спорту міжнародного класу. Богдана Караванська – срібна призерка першості світу 2010 року з пауерліфтингу.
Приміщення, в яких діють обидві громадські організації, є об’єктами комунальної власності. Щороку рішенням міської ради вони звільняються від орендної плати.
При КП «Ковельська Комплексна дитячо – юнацька спортивна школа імені Євгена Кондратовича» діє секція з плавання для дітей з порушенням опорно – рухового апарату. Відвідування занять для дітей – інвалідів безкоштовні. Гордістю тренера Сергія Панасюка є учні ЗОШ №8 Макарчук Максим і Зубач Настя, які брали участь в спартакіаді України з плавання серед дітей. Діти досягли вагомих результатів. Максим встановив 2 рекорди спартакіади у плаванні на 100 метрів на спині і 50 метрів у стилі брас. У цьому ж стилі встановила рекорд спартакіади і Настя.
Органи місцевого самоврядування поставили мету і успішно її реалізують, створюючи всі умови для рівного доступу дітей до якісної освіти, фізичного розвитку, змістовного дозвілля, а також безперешкодного доступу усіх громадян міста з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення.
Ковель успішно вирішує проблему інтеграції дітей з особливими потребами у середовище звичайної загальноосвітньої школи. Для виховання і навчання дітей – інвалідів функціонують навчально-виховний комплекс «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) комбінованого типу № 7 – загальноосвітня спеціалізована школа І ступеня», а також загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня № 8.
У навчально – виховному комплексі №7 перебуває 32 дітей з особливими потребами: одна група дошкільного віку (10 дітей) та 3 класи комплекти початкової освіти (22 дітей). В закладі створені всі умови для навчання, виховання та розвитку дітей. Для зміцнення здоров’я дітей функціонує лікувальний центр, складовими частинами якого є фітотерапія, фізіотерапія, масаж, лікувальна та класична фізкультура, аромотерапія. Усі діти охоплені різними видами загартування. Для реалізації програмних завдань виховання і навчання обладнано фізкультурний і музичний зали, логопедичний кабінет, екологічна кімната.
Наступність у здобутті освіти дітей з особливими потребами забезпечує ЗОШ № 8 - єдиний в області базовий навчальний заклад з інклюзивним навчанням. За сприяння виконавчого комітету Ковельської міської ради було відкрито клас з інклюзивною освітою, в якому усі діти навчаються разом, незалежно від їхніх проблем, вад і можливостей.
З метою безперешкодного доступу до будівель та приміщень ЗОШ №8 дітей з вадами опорно-рухового апарату, зокрема тих, що пересуваються на візках, влаштовано пандуси при вході до школи. Відповідно до вимог замінено двері до шести класних кімнат на першому поверсі (дотримуючись розмірів в ширину 95 см, щоб можна було проїхати на інвалідному візку). У роздягальні дітям з особливими потребами виділено окремий куточок, де вони можуть зберігати додаткові засоби для переміщення.
Вхід в їдальню розширили, ліквідували пороги, збільшили до 1,1 м. ширину переходів між столами. В класних кімнатах передбачили додатковий простір для вільного пересування, для зберігання інвалідного візка, коли дитина пересідає з нього на стілець. Повісили нижче дошки і ліквідували східці до дошки.
У шкільній вбиральні обладнали одну спеціалізовану туалетну кабіну, де передбачена вільна площа для розміщення крісла-візка. Кабіна оснащена бильцями, електрорушником, засобами санітарії та гігієни. Тут змонтовано окремий умивальник. На виконання всіх цих робіт було витрачено 39 тис. грн. з місцевого бюджету.
Введено також додаткову посаду соціального працівника, який впродовж дня перебуває з цими дітьми, надає безпосередню допомогу тим, хто не може самостійно пересуватись.
Ці діти залучені до занять фізкультурою, для них окремо працює спецмедгрупа. До їх послуг відкритий тренажерний майданчик, спортивний майданчик із штучним покриттям, спортивний зал. В цьому році завершилось будівництво роздягальні з душем і санвузлом, обладнали кабінет психолога, придбали комп’ютер, ноутбук.
У 2011-2012 році у школі працює 3 класи з інклюзивним навчанням: 8 клас (3 дітей), 7-Б (3 дітей), 5-А (2 дітей), 1-Б (1 дитина).
На уроках в інклюзивних класах вчителі передбачають відповідні методи навчання: багаторазове повторення, завдання - доступні, адаптовані до потреб учня, використовують яскравий наочний матеріал, який привертає до себе увагу, чергують види діяльності.
Напередодні нового 2012 року в місті Ковелі відкрито Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів. Ковель – одне з не багатьох міст, яке підтримало програму відкриття таких центрів. Рішення про його створення було прийняте на сесії Ковельської міської ради та виділено приміщення по вул. Відродження, 12а.
На облаштування центру місто отримало 168 тис.грн. з державного бюджету та 50 тис.грн. - з обласного бюджету. Завдання Центру – надання медичної, психолого-педагогічної, фізичної та фізкультурно-спортивної реабілітації. У ньому мають можливість перебувати діти віком від 2 до 18 років, які отримали статус інваліда. Ковельчани, чиї діти потребують додаткової педагогічної уваги та особливих форм соціальної реабілітації, звертаються сюди і отримують кваліфіковані поради та допомогу щодо розвитку дітей з особливими потребами.
Основними структурними підрозділами центру є:
- відділення соціально-педагогічної реабілітації дітей-інвалідів;
- відділення психологічної реабілітації;
- відділення фізичної реабілітації дітей-інвалідів;
- служба соціального патронату.
Спеціалісти Центру проводять організаційну роботу із родинами, яким необхідна кваліфікована допомога. Фахівці спрямовують зусилля на розвиток дитини-інваліда, навчання її основним соціальним та побутовим навичкам, на розвиток здібностей, створення передумов для інтеграції дітей з обмеженими можливостями в суспільство.
На разі вирішується питання придбання для потреб Центру спеціалізованого транспорту для перевезення дітей - інвалідів.
З метою координації роботи, пов’язаної із створенням у місті інвалідам та іншим маломобільним групам населення безперешкодного доступу до об’єктів соціальної інфраструктури і користування дорожньо-транспортною мережею, засобами зв’язку та інформації, рішенням виконавчого комітету створено комітет доступності, на постійному контролі якого знаходиться виконання заходів забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення. Зокрема, забезпечено облаштування пандусів до адмінбудинків УВКГ «Ковельводоканал», РЖКП- 1, ПТМ «Ковельтепло» та встановлено кнопки виклику в адмінприміщенні РЖКП – 2, КП «Добробут». Змонтовано звуковий пристрій на перехресті вулиць Незалежності – Івасюка.
Введення нових видів послуг, надання нових видів допомоги, зокрема медичної, психолого-педагогічної, фізичної та фізкультурно-спортивної реабілітації, забезпечення безперешкодного доступу до об’єктів соціальної інфраструктури допомагає досягти поставленої перед міської владою мети. Вже сьогодні можна констатувати, що започатковані нові напрямки роботи з інвалідами дають змогу надати комплексну підтримку і допомогу тим, хто її найбільше потребує – ковельчанам з обмеженими фізичними можливостями.
Ведеться постійна робота зі створення сприятливих умов для широкого залучення людей з інвалідністю до мистецької та творчої діяльності. Щоб пристосувати життєве середовище до потреб інвалідів у місті Ковелі функціонує комітет доступності, який координує роботу зі створення інвалідам та іншим маломобільним групам населення безперешкодного доступу до об’єктів громадського призначення. Об’єкти громадського призначення не приймається в експлуатацію без відповідного облаштування пандусами, кнопками виклику персоналу (аптечні заклади) та іншими пристосуваннями, зокрема сертифікованими підйомниками.
Створення комітету доступності та успішна діяльність ДНЗ №7, ЗОШ №8, Центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів, КДЮСШ, ГО «Реабілітаційний центр» та «Спарта» забезпечує цілісний підхід до всебічного розвитку людей з інвалідністю, підвищенню їх соціальної активності, є позитивним прикладом соціальної реабілітації громадян з особливими потребами та їх адаптації в суспільстві. 

Читайте також:

20 січня 2012
Ковель VS Covid
Станом на 06.12.2021 
Захворіли за добу: 28
Одужали за добу:106
Кількість хворих  в стац. МТМО:82
Фотогалерея
Служба зайнятості
Посилання на сайти